Miminko

Informace pro maminky

Zuzana Baudyšová a Radka Kocurová pokřtily knížku o prenatálním vývoji dětí

Napsal admin • Lis 4th, 2010 • Rubrika: Knížky

„Jsem ráda, že jsem kmotrou tak krásně zpracované knížky, říká moderátorka Radka Kocurová.

Naši nejmenší se často ptají, odkud k nám přišel bráška a jak to, že maminka má sestřičku v bříšku. Odpověď jim teď můžete dát pomocí ojedinělé knížky „Bříško, bříško, kdo v Tobě bydlí?“ Ta provází malé i velké čtenáře prenatálním vývojem dítěte od početí po porod. Autorka Miriam Pešková citlivým způsobem seznamuje s jednotlivými stupni vývoje lidského plodu. Na slavnostním křtu v pražské Restauraci Mánes 18. června 2008 nechyběly kromě autorky také kmotra knihy, ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová a moderátorka Radka Kocurová, která se spolu s fotbalistou Tomášem Rosickým stala tváří kampaně nadace v boji proti týrání dětí. Křest moderoval Alfred Strejček, vystoupila Lenka Filipová a popřát knížce přišel také uznávaný odborník PhDr. Karel Humhal, klinický psycholog.

Miriam Pešková se rozhodla věnovat autorský honorář ve výši 36 135,- Kč Nadaci Naše dítě. Šek byl v průběhu křtu předán ředitelce nadace Zuzaně Baudyšové na podporu aktivit v rámci kampaně „Dejme týrání dětí červenou kartu!“, kterou se nadace snaží snížit počty fyzicky a psychicky týraných dětí. Autorku Miriam Peškovou těší, že její práce na knize tímto získává další rozměr. „Kdysi jsem v divadle hrála hru na téma vývoje plodu, kde si těhotná maminka povídala s miminkem v bříšku. Děti na představení reagovaly fantasticky, nosily nám bonbony a bylo na nich vidět, že jsme jim odpověděli na otázky, které je zajímaly. Byly to děti předškolního věku, těm nejmenším byly tři roky, ukázalo se, že chtějí vědět co nejvíce o zázraku vývoje a narození,“ říká autorka knihy Miriam Pešková, pro kterou je knížka její prvotinou. „Vážím si práce, kterou Nadace Naše dítě odvádí na poli ochrany dětí. Protože mi honorář za knížku doslova spadl do klína shůry, rozhodla jsem se, že tyto prostředky věnuji nadaci, aby pomohly potřebným dětem, které se ocitly v ohrožení,“ dodává Pešková.

Deset let čekaly básničky a povídání o vývoji děťátka na svoji knižní podobu.
Kniha je určena pro děti od tří let a velmi potěší maminky, které již potomka mají a čekají dalšího. Mohou snadno pomocí básniček v knížce vysvětlit malému zvědavci, kdy bráškovi nebo sestřičce začínají růst vlasy, ve kterém měsíci se vyvíjí sluch, hmat a od kdy má miminko hlavní úkol především sílit a přibývat na váze a další. Kniha byla konzultována s odborníky z oblasti gynekologie a porodnictví, díky kterým kapitoly přesně odpovídají fyziologickému vývoji plodu.

„Knížka vychází v době, kdy stále více párů toužících po miminku nemůže své přání naplnit, a na druhé straně dětské domovy a klokánky praskají ve švech. Stále více si uvědomujeme, že narození dítěte do dobré a pečující rodiny je velkým darem. Věřím, že se kniha může stát velmi dobrým základem pro povídání rodičů, prarodičů či pedagogů s dětmi o mateřství, rodině, dětech a potřebě jejich ochrany,“ říká ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová, kmotra knihy. „Velmi si vážíme rozhodnutí paní Peškové věnovat autorský honorář Nadaci Naše dítě na pomoc dětem v těžkých životních situacích a plně si uvědomujeme důvěru, kterou v nás tímto vkládá,“ říká ředitelka nadace.

„Jsem ráda, že jsem kmotrou tak krásně zpracované knížky. Zaujalo mě, že třeba inkubátor, kterého by se mohly větší děti zaleknout, je v knížce popsán velmi přátelsky, jako náhradní bříško. Věřím, že po tomhle vysvětlení, když nastane situace a miminko musí být do inkubátoru umístěno, starší sourozenci lépe pochopí, že se nemusí bát,“ říká moderátorka Radka Kocurová, která by si ráda roli maminky už co nejdříve dopřála.

O autorce knihy Bříško, bříško, kdo v Tobě bydlí?Miriam Pešková se již řadu let věnuje herectví, loutkám, píše scénáře i divadelní hry a přispívá do různých časopisů. S manželem provozují a účinkují v Divadle Piškot, což je moderní loutkové divadlo kombinující činohru s divadlem masek, oživlých předmětů, loutek. Většina her je určena dětem předškolního věku a srozumitelnou formou děti seznamuje s tématy šikany, životního prostředí, drog a dalšími. Miriam Pešková se zabývá překladatelskou činností. Kniha „Bříško, bříško, kdo v Tobě bydlí?“ je prvním takovým dílem autorky.

O knize
Název: Bříško, bříško, kdo v Tobě bydlí?
Autorka: Miriam Pešková
Ilustrace: Kristýna Küblbecková
Počet stran:36
Maloobchodní doporučená cena: 219,- Kč
Knihu vydalo Nakladatelství Amenius

Podívejte se také na článek 16. týden těhotenství, který popisujete 16. týden v těhotenství ženy.

Štítky: , , ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku